1311/834
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
“Australia”. Fire-personers sofa med seksbenet stel af teaktræ. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med originalt patineret sort skind. Model 50–4. Udført af Søren Villadsen, Vejen. L. 265.
Litteratur: Bygge og Bo, hæfte 2, 1959.
Stel med ridser og mærker. Skind med krakeleringer og enkelte mindre gennemslidninger/huller.
Moderne kunst og design, 12. marts 2013
Vurdering
Hammerslag