1311/​834

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

“Australia”. Fire-personers sofa med seksbenet stel af teaktræ. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med originalt patineret sort skind. Model 50–4. Udført af Søren Villadsen, Vejen. L. 265.

Litteratur: Bygge og Bo, hæfte 2, 1959.

Stel med ridser og mærker. Skind med krakeleringer og enkelte mindre gennemslidninger/huller.

Moderne kunst og design, 12. marts 2013

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK
10.000 DKK