1946/​276
12 japanske kozuka af metal med nyere knivblade. Meiji 1868–1912. L. 20,5 cm. (12)

Be­skriv­el­se

12 japanske kozuka af metal i forskellig design, delvis forgyldt, med nyere knivblade. Meiji 1868–1912. L. 20,5 cm. (12)

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.

Auktion

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Kategori

Asiatisk kunsthåndværk

Vur­dering

1.500 kr.

Solgt

Hammerslag

3.200 kr.

20 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
(Autobud) 1.250 kr.
1.200 kr.
(Autobud) 1.150 kr.
1.100 kr.
(Autobud) 950 kr.
900 kr.
(Autobud) 850 kr.
800 kr.
750 kr.