Karl Fredrik Nordström (f. Hoga, Stenkyrka, Tjörn 1855, d. Drottningholm 1923)
Stilleben med fisk og citron på et bord. Sign. K. Nordström. Olie på lærred monteret på maleplade. 19×28,5.
Lærred bør strammes op. Bulende lærred grundet løs montering.
Ældre malerier og møbler, 24. september 2018