2447/1173
William Fuglede (, aktiv fra 1907 - 37)
To Skønvirkebrocher af sølv prydet med henholdsvis to cabochonslebne grønne agater og cabochonslebet rav- og grøn agat. Samlet vægt ca. 18 g. B. 4 og 4,8 cm. L. 5–6,5 cm.
Broche med grønne agater er af William Fuglede.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Broche med rav og agat har brugsspor på agat pg sølv.
Vurdering