Russisk bæger af sølv med ciseleret “fiskeskæl” dekoration, indvendig forgyldt. Utydeligt mestermærke, utydeligt guardein mærke 183?, guardein ?, utydeligt bymærke, lødighed 84. Vægt 70 g. H. 6.
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Side med større reparation. Flere små indtryk. Graveret med initialer ved øvre rand. Slidt forgyldning.
Russisk tema, 7. december 2020