Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
To kompositioner. “Tommelise B” og “Den lille havfrue II”. Sign. Carl Henning-Pedersen 1975, hhv. 147/250 og 68/250. Litografi i farver. Lysmål 61×46 og bladstørrelse 76×56. (2)
Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner 2018, nr. 1810/602.
Undersøgt i ramme. Intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
16 bud