1549/​543

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Et par armstole af massiv eg, sæde og ryg senere betrukket med brunt skind. Udført hos snedkermester N.C. Jensen Kjær, 1935. (2)

Proveniens: Gertie Wandels villa, Gentofte.

Ifølge Mogens Kochs søn Mogens S. Koch er stolene kun lavet i disse to eksemplarer.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel. Nyere skind i god stand. Aftagelige hynder i sæde og ryg.

Moderne kunst og design, 1. december 2015

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK