2032/​71

Hollandsk snustobakdåse af messing og kobber, graveret med profilportrætter, inskriptioner og bladværk. 18.-19. årh. H. 3. L. 17,5. B. 5.

Loddet med hængsel. Loddet indvendigt. Lille brud på kant. Låget slutter ikke helt til. Limrester på undersiden af låget. Graveringer udtydelige. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag