865/​27

Erhvervet af Nationalmuseet i Stockholm i maj 2016

“Oedipus og Antigone”. 1812. Usigneret. Olie på lærred. 61 x

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 110 omtalt s. 66.

Proveniens: Geheimerådinde Classen enke efter Michael Classen, geheimekonferensråd og generalkonsul i Paris. Han var Eckersbergs mæcen i Paris og han optræder meget ofte i malerens dagbog, idet han ofte hjalp Eckersberg økonomisk.

Litteratur: Peter Michael Hornung og Kasper Monrad, “C. W. Eckersberg - dansk malerkunsts fader”, 2005 s. 92. nævner at Michael Classen købte fire malerier af Eckersberg i marts 1812. Her er gengivet “Tegnekunstens oprindelse” fra Fyns Kunstmuseum med samme mål som “Oedipus og Antigone”. Disse to malerier må være to af de fire Classen bestilte.

Ødipus' skæbne var, at han skulle myrde sin far og gifte sig med sin mor, med hvem han fik 4 børn, deriblandt Antigone. Da sandheden går op for Ødipus, lader han sig blinde, idet han indser sin skyld, som han “ikke kan gøre for”, men som er uundgåelig. Eckersberg gengiver den blinde Ødipus og datteren Antigone, der fører sin far over en bro i en klippefyldt landskab med en meget indtrængende gengivelse af naturen.

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

400.000–600.000 DKK

Hammerslag

400.000 DKK