Leon Galleto (f. Strasbourg 1931, d. Sonoma, California 2009)
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
En lille tekande, to små skåle samt en lille figur i form af en frø. Dekoreret med hhv. æggeskalsglasir, turkisgrøn glasur med hhv. blå og brune elementer og med mørkebrun glasur. Tekande hank af bambus beviklet med flet, udført og stemplet hos Saxbo, Danmark 50. H. inkl. hank 14,5. Rund skål med mønster i relief. Sign. E.ST.N., udført hos stemplet hos Saxbo, Denmark 26. H. 5,5. Diam. 7,2. Lille firkantet skål sign. E.ST.N., 73. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. H. 2. B. 6,5. L. 6,7. Frø tryksign. Galleto, 913. udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. H. maks. 3,5. L. 7,5. Udført hhv. 1937–1949 og 1950–1968. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tekande med brugsspor samt overfladekrakeleringer i glasuren indvendigt.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
24 bud