2031/​506

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Den spanske stol”. Et par armstole af eg, sæde og ryg af kernelæder. Model 2226. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fredericia Furniture, 2016. (2)

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bd 4, s. 66–69.

Arne Karlsen: “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, afb. s. 84–85.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser, mærker og pletter.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

27.000 DKK

27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK