Samling kuriosa portemonnaie, hovedvandsæg af buksbom, tre nålehuse af drejet elfenben, bordskrue af elfenben og flaske prop af porcelæn og lille krucifix af metal prydet med flusstene og turkiser. 18.-19. årh. krucifix. H. 13 cm.
ene nålehus mangler top. Fremstår med alders- og brugsslitage. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
10 bud