2424/144
Et sæt på fire kinesiske paneler af porcelæn, dekoreret i farver med figurscener. Monteret i rammer af bejdset træ, prydede med skæringer. Republik, 1912–1949. Hvert panel 118×30. (4)
To paneler mangler ophæng. En ramme med revne i træet på for- og bagside. Mellemrum ved samlinger. En ramme har slået sig let. Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
38 bud