Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Tre dele lertøj, bestående af en vase, en skål og et fad. Vase dekoreret med turkisblå glasur. Skål dekoreret med hornglaserat blomstmotiv i blåt og grønt på lysegrå baggrund. Fad dekoreret med hornglaseret hestemotiv i hvidgrå, sort og blå glasurer med grønne elementer. Alle signeret HAK. Udført af Kähler. Vase: H. 18,5. Diam. hhv. skål og fad: 15 og 26. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
22 bud