Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse
Portræt af en russisk kossak. Usigneret. Betegnet Matraya [?] Pastel på papir monteret på plade. Lysmål 59×44.
Portrættet kunne virke som værende i stil med den danske kunstner Edvard Saltoft (1883–1939), der opholdt sig i Rusland i årene omkring den russiske revolution i 1917.
Minimal aldersslitage. Lettere løs montering og bulende plade.
Russisk tema, 5. december 2019