911/​944

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Stor rund vase af stentøj modelleret med “levende sten”. Dekoreret med Solfatara glasur. Sign. Salto, 620. Kgl. P. Udført 1935–1944. H. 40,5. Diam. maks. 30.

Proveniens: Europæisk privatsamling.

Litteratur: Axel Salto: “Den spirende stil”, ill. s. 83.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. s. 140 samt i modelregister fig. 220, (modelnr. 20715), s. 177.

I tidsskriftet “Klingen” fra 1942 skriver Axel Salto: “Jeg fandt engang i min Have et Edderkoppespind nede mellem Hindbærbuskene, et meterbredt Kniplingssejl, som duvede i den raa Septembermorgen, tungt af Dug. Naar den lette Vind tog Spindet løb der en regnbuefarvet Ild hen over det, som om det filtrerede Morgenens første Straale, og Edderkoppen kom farende, den visne Mandsling, for at se om der var noget at lave. Denne diamantbestrøede Fluefanger, saa simpelt og selvfølgeligt formet, saa skrøbelig og upaaagtet, forekom mig at være Fuldkommenheden selv, en overmodig Tilkendegivelse i et uanseligt Halvmørke af Naturens Ødselhed. Jeg erindrer ikke at noget Kunstværk har givet stærkere Resonnans i saa meget af mit Sind paa een Gang. Dette Spind var en dæmonisk Ting”.

Moderne design og kunsthåndværk, 8. december 2022

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

550.000 DKK