E. Rasmussen Eilersen (f. Østerby ved Svanninge 1827, d. København 1912)
Udsigt over et kystlandskab. Sign. E. R. Eilersen. 1893. Olie på lærred. 72×103.
Én lap på bagsiden. Mindre retoucheringer og reparationer. Minimale krakeleringer og enkelte minimale afskalninger Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018