2123/​219

Antikt Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rød bund elegant prydet med slyngede grene palmetter og flotte afskårne hjørner. 20. årh.s første halvdel. 138×233.

Slidte frynser. Pletvis slidte kanter. pletvis slidt, Jævnt slidt. Fremstår med lille reparation ved ene side, ca. 2×3 cm.

Ældre malerier, møbler og varia, 7. juni 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK