Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)
“Den lille bugt”, Bandol. Sign. Jens Adolf Jerichau 1915. Olie på lærred. 46×55.
Litteratur: Mikael Wivel: “Penslen og pistolen. Maleren Jens Adolf Jerichau”, Strandberg Publishing, København, 2019, gengivet side 299. Udstillet: “De store tider er inde”, Louisiana, 2021–2022, kat. nr. 59, gengivet i kataloget side 59. Proveniens: Privatsamling, Norge.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023