2144/848
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
En lille vase og en skål af stentøj, modelleret med riller i relief samt dekoreret med gråhvid glasur. Sign. monogram samt hhv. 30 og 123. H. hhv. 8,4 og 8,7. Skål: Diam. 19,5. (2)
Almindelig brugsslitage, herunder mindre ridser og mærker. Begge dele med mindre afslag på riller på øvre kant.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag
36 bud