1946/1127
Diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med en brillantslebet diamant på ca. 0,23 ct. flankeret af mindre enkeltslebne diamanter. Str. 55. Vægt ca. 5,5 g. 1950'erne.
Iflg. sælger skulle ringen fremstillet hos F. Hingelberg, Aarhus, men stemplerne forsvundet ved ændring af ringstørrelsen.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Én mindre diamant mangler.
Smykker, 13. november 2019
Vurdering
Hammerslag