2010/​884

Giovanni Michelucci (f. 1891, d. 1990)

Spisestue af valnød bestående af rektangulært spisebord samt et sæt på seks stole. Sæder med flettet søgræs. Udført 1960'erne hos Poltronova, Italien, ej stemplet. Bord: H. 68. L. 184. B. 80. (7)

Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og kanthak/afslag.

Moderne kunst og design, 3. marts 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK