1324/8566
Russisk ikon forestillende den velsignende martyr Skt. Ulita og hendes søn martyren Kirik, omgivet af scener fra deres liv. Tempera på træ, forsænket billedflade (kovtjeg). 18. årh. 30×35,5.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Afslag på kant.
Russisk tema-auktion, 10. juni 2013
Vurdering
Hammerslag