865/​303

Russisk Fabergé kovsh af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje. Værkmester Feodor Rückert, stemplet med den russiske kejserlige dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, Moskva 1908–1917, lødighed 88. Vægt 164 gr. H. 7,5. L. 14.

Feodor Rückert var værkmester hos Fabergé fra 1887.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Vinterpaladset i en kasse.

Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag