2008/​21

Longquan celadon vase globeformet med to drageformede hanke, dekoration i relief med palmebladsbort, blade og portalformet design. Ming-tidlig Qing. 17.-18. årh. H. 20 cm.

Proveniens: Generaldirektør for det kinesiske postvæsen Erik Tollefsen (senere navnet To Lo-sen) 1872–1938. Han kom til Kina i 1896 hvor han var i toldvæsnet men blev senere engageret i Postvæsnet og blev i Kina til 1932

En smule glasur mangler på indersiden af den øverste kant. Brændingsfejl. Slitage på glasurens overflade.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag