2010/71
Fransk bordur af bronze og metal, prydet med tazza og hanke i form af løvemaskaroner, skive med plaketter af hvid emalje med sorte romertal. 19. årh.s slutning. H. 33. B. 21. D. 15.
Fremstår med minimale alders- og brugsspor. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020
Vurdering
Hammerslag