2426/924
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Tre pers. sofa med ben af nøddetræ. Sæde, sider og ryg betrukket med rød/brunt skind. Model 2213. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. L. 221.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og defekter.
Vurdering
Hammerslag
800318 | ||
1036359 | ||
800318 | ||
1036359 (Autobud) | ||
800318 | ||
1036359 (Autobud) | ||
800318 | ||
1036359 | ||
864665 |