2426/​924

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Tre pers. sofa med ben af nøddetræ. Sæde, sider og ryg betrukket med rød/brunt skind. Model 2213. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. L. 221.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og defekter.

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

800318 6.500 DKK
1036359 6.000 DKK
800318 5.500 DKK
1036359 (Autobud) 5.000 DKK
800318 4.800 DKK
1036359 (Autobud) 4.600 DKK
800318 4.400 DKK
1036359 4.200 DKK
864665 4.000 DKK