2426/924
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Tre pers. sofa med ben af nøddetræ. Sæde, sider og ryg betrukket med rød/brunt skind. Model 2213. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. L. 221.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og defekter.
Moderne kunst og design, 25. juni 2024
Vurdering
Hammerslag