2426/524
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Lænestol med stel af stål og aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med lyst uld. Model 3316. Udført og mærket med “red label” hos Fritz Hansen.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 60.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder mindre ridser og mærker. Uld med pletter og skjolder.
Vurdering
14 bud
846158 (Autobud) | ||
914456 | ||
846158 (Autobud) | ||
864665 | ||
846158 (Autobud) | ||
864665 | ||
846158 (Autobud) | ||
864665 | ||
846158 (Autobud) | ||
864665 | ||
846158 (Autobud) | ||
849868 | ||
846158 | ||
864665 |