2426/​524

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Lænestol med stel af stål og aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med lyst uld. Model 3316. Udført og mærket med “red label” hos Fritz Hansen.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 60.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder mindre ridser og mærker. Uld med pletter og skjolder.

I Aarhus
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

14 bud

846158 (Autobud) 16.500 DKK
914456 16.500 DKK
846158 (Autobud) 16.000 DKK
864665 15.500 DKK
846158 (Autobud) 15.000 DKK
864665 14.500 DKK
846158 (Autobud) 14.000 DKK
864665 13.500 DKK
846158 (Autobud) 13.000 DKK
864665 12.500 DKK
846158 (Autobud) 12.000 DKK
849868 11.500 DKK
846158 11.000 DKK
864665 10.500 DKK