2138/​983

Tysk art déco kandelaber af sølv med fem lysarme, graveret med grafisk mønster. Udført og stemplet hos Ernst Treusch, Leipzig. Vægt ca. 1480 g. 1930'erne. H. 34.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fodstøtte ujævn. Rep ved den ene arm. Flere lysmanchetter bulet.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK