2138/983
Tysk art déco kandelaber af sølv med fem lysarme, graveret med grafisk mønster. Udført og stemplet hos Ernst Treusch, Leipzig. Vægt ca. 1480 g. 1930'erne. H. 34.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fodstøtte ujævn. Rep ved den ene arm. Flere lysmanchetter bulet.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag