Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003)
“Siddende figur, læsende”. Sign. på bagsiden Mogens Andersen 44. Olie på lærred. 124×149.
Udstillet: “Figurbilleder”, Aarhus Kunstmuseum, 1990, kat. nr. 18. Udstillet: “Exposition de l'oeuvre peint 1934–1994”, Artcurial, Paris, 1995.
Mindre pletter øverst i billedet. Behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 22. september 2020