2413/9105
Lorenz Nielsen (f. 1739, d. 1821)
Sønderjysk Louis XVI skab af egetræ, top med gennembrudt galleri, front med to døre, herunder to skuffer. 18. årh.s slutning. H. 200. B. 157. D. 68.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Nøgle medfølger. Mindre skader på galleri.
Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag