1644/783
Joe Colombo (f. Italien 1930, d. 1971)
“Alogena”. Gulvlampe med stamme af forkromet stål, sortlakeret fod og justérbar halogen lyskilde med sortlakeret skærm. Designet 1970. Udført hos Oluce, Italien. H. 203.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. november 2016
Vurdering
Hammerslag