2110/​772

Ernst Heilmann-Sevaldsen (f. Hillerød 1890, d. ukendt)

Lænestol med stel af formbøjet bøg og ryg med læderremme. Sæde med gjorde, løse hynder i sæde og ryg betrukket med grønt uld. Formgivet 1930. Udført og mærket hos Fritz Hansen.

Stolen var en favorit blandt de tidlige danske modernister, og anvendtes f.eks. af Mogens Lassen I hans eget hjem.

Fritz Hansen label: F.H.7, antal 1, Or. No. 3880.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mindre revner på bagben ved samling.

Moderne kunst og design, 9. marts 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag