2124/114
Et par kinesiske famille rose bojaner af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med blomster ved klippeformation. Stand og låg af træ. 18. årh. Samlet H. 25. (2)
Erhvervet af nuværende ejers familie under ophold i Shanghai i 1930'erne.
Krukker med metalmontering indvendigt, tidligere bordlamper. Låg og stande med alders slitage og revner i træet.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud