2124/​114

Et par kinesiske famille rose bojaner af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med blomster ved klippeformation. Stand og låg af træ. 18. årh. Samlet H. 25. (2)

Erhvervet af nuværende ejers familie under ophold i Shanghai i 1930'erne.

Krukker med metalmontering indvendigt, tidligere bordlamper. Låg og stande med alders slitage og revner i træet.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

16 bud

21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK