1633/564
Manuel Marín (f. Cieza, Murcia 1942, d. 2007)
Uden titel. Stemplet M. Marín. Hængende mobile i bemalet jern. H. ca. 108. B. ca. 150. Unika.
Proveniens: Monika Rabassa, kunstnerens enke.
Bemaling med afskalninger i mobilens led. Få mindre ridser.
Moderne kunst og design, 16. august 2016
Vurdering
Hammerslag