1826/​862

Dansk møbeldesign

Sybord af eg og teak, plade med klapper og gennemgående skuffe med sykasse, hvorunder hylde med flet. H. 58. L. 76. B. 46/83.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Løs i samlingerne. Glideskinner til sykurv med afslag og brud.

Moderne kunst og design, 26. juni 2018

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK