1826/862
Dansk møbeldesign
Sybord af eg og teak, plade med klapper og gennemgående skuffe med sykasse, hvorunder hylde med flet. H. 58. L. 76. B. 46/83.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Løs i samlingerne. Glideskinner til sykurv med afslag og brud.
Moderne kunst og design, 26. juni 2018
Vurdering
Hammerslag