2004/​975

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinastol”. Et par armstole af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med rødbrunt, dybthæftet, farvet skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført hos Fritz Hansen. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. To samlinger på en stol, hvor armlæn og bagben mødes med synlig lim og mellemrum. (Se foto) Mindre hårrevne ved ene samling. Skind med overfladiske krakeleringer. Reparation på ene armlæn. Nogle syninger gået op på bagside.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag