“Kinastolen”. Et par armstole af mahogni, løs hynde i sæde betrukket med dybthæftet brunt skind. Model 4283. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 1984. (2)
Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri” nr. 6, juni 1944, s. 90.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 104–105.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
10 bud