Ole Bent Petersen (f. 1938, d. 1998)
Tekande af sterlingsølv. Glat korpus. Oval hank samt lågknop med mellemstykker af ibenholt. Udført og stemplet hos Ole Bent Petersen, Sterling Denmark. Vægt 850 g. Unik. H. 17,5.
Udstillet:
Kunstindustrimuseet: “Ole Bent Petersen”, 10. februar - 11. marts 1984. Ill. i udstillingskatalog no. 80 med salgspris 24.000 kr.
Kunstmuseet Trapholt: “Guld, sølv og ædle stene”, 7. november - 30. december 1991.
Københavns Kommunes udstillingsbygning Nikolaj; “Guld, sølv og ædle stene”, 1. oktober - 15. november 1992.
Meget få overfladeridser.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020