2439/​131

Böhmisk rokoko lygteur i kasse af sortmalet træ, skive af forgyldt messing med forssølvede hjørne ornamenter, timekrans af tin med romer og arabertal, gennembrudte visere af sortmalet metal, øverst med kalenderskive, værk med repetion og kvarterslag, dobelt slagklokke. Sign. Iohan Höner in Bechin (Bechyně). 18. årh.s midte. H. 47. B. 27. D. 14.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul, Optræksnøgle og Nøgle medfølger.

I Lyngby
Vur­dering

15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?