2412/525
Birger Kaipiainen (f. Björneborg 1915, d. 1988)
Ovalt fad af fajance med motiv af blomst. Dekoreret med gul, blåsort, pink og mørk bordeauxrød glasur med iriseret overflade. Delvis applikeret med halvugleformede ornamenter med hhv. sort og gul glasur. Tryksign. Udført og stemplet hos Arabia, Finland. H. 5. B. 36,7. L. 42.
Sparsomme brugsspor. Forsynet med metalmontering til vægophæng.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag