2016/820
Svensk design
Sofabord af elm og mahogni med profilerede, tilspidsende ben. Cirkulær top ilagt plade af råglas, herunder gitter af træ. Udført 1940'erne, Sverige. H. 58. Diam. 92,5.
Restaureret med patina og slitage tilsvarende alder og normal brug. Ridser og mærker, nogle gamle stødmærker og hårrevner. Områder med spor af senere bejdse/misfarvning. Løs glas top ligger ej plant.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag