915/​118

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

To kvinder i solnedgangen på Skagen Strand. Sign. Michael Ancher 08. Olie på lærred. 55 × 65.

Udstillet: Formentligt Charlottenborg 1909 nr. 16 med titlen “Damer ved Skagens Strand”.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 754, 2006 nr. 1057.

Det er ofte Peder Severin Krøyer, der på grund af sin mesterlige behandling af lyset gang på gang har fået titlen “lysets maler”, og som er kendt for sine skildringer af smukke kvinder, der spadserer langs Skagen strand i enten sollys eller aftenlys. Kigger man til udlandet, kan man ikke undgå at tænke på den spanske maler Joaquín Sorolla (1863–1923), der også er kendt for at skildre kvinder i lyse kjoler på stranden, og som Krøyer ofte er blevet sammenlignet med. Men Michael Ancher tog også dette smukke motiv op, og nærværende maleri, der fanger Skagens særlige lys og den tidløse lette sommerstemning, kan sammenlignes med nogle af Krøyers og Sorollas bedste malerier. De to kvinders spadseretur på stranden foregår ved solnedgang, og her viser Ancher sig som en virkelig dygtig kolorist og en fremragende skaber af stemninger ved at lade solnedgangens varme lys tone konturerne ud og give kvinderne, sandet og havet fine gyldne refleksioner.

Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 18. september 2023

Vur­dering

4.000.000–5.000.000 DKK

Hammerslag

4.800.000 DKK