2139/​202

Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel

Portræt af Edvard Collin (1808–1886). Usigneret. Blyant på papir. Bladstørrelse 17,2×15,3.

Edvard Collin, departementschef og litterær samler. Hans bogsamling bestod af mere end 25.000 bind, der solgtes på auktion efter hans død. Derudover havde han grundlagt en større manuskript- og brevsamling, som hans søn Johan stærkt udbyggede. Denne testamenteredes 1905 til Det kgl. Bibliotek og indtager den ubestridte hædersplads mellem samlingerne fra 1800-tallet.

Monteret. Svage folder. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag