Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel
Portræt af Edvard Collin (1808–1886). Usigneret. Blyant på papir. Bladstørrelse 17,2×15,3.
Edvard Collin, departementschef og litterær samler. Hans bogsamling bestod af mere end 25.000 bind, der solgtes på auktion efter hans død. Derudover havde han grundlagt en større manuskript- og brevsamling, som hans søn Johan stærkt udbyggede. Denne testamenteredes 1905 til Det kgl. Bibliotek og indtager den ubestridte hædersplads mellem samlingerne fra 1800-tallet.
Monteret. Svage folder. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021