922/​190

“Lystfartøjer i Øresund” - kongelig vase af porcelæn, let tilspidset form, dekoreret i underglasurfarver med skibe ud for Helsingør, bl.a. kongeskibet Dannebrog og antagelig Kong Christian X af Danmarks yacht, Rita, med kongen ombord. Sign. Chr. Benjamin Olsen 25.5.32. H. 22 cm.

Proveniens: Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952); deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995); deres datter, Prinsesse Elisabeth af Danmark (1935–2018). Før hendes død overgik vasen til dansk privateje, hvilket den har været indtil i dag.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?