2033/22
Achton Friis (f. Trustrup 1871, d. København 1939)
“Eisberg In der Morgensonne, unter dem Teufelskap”. Sign. Achton Friis, maj 1908. Olie på lærred. 37×52.
Achton Friis deltog i Danmarksespeditionen til Grønland 1906–1908, hvorfra der kendes flere landskabmalerier.
Behov for let overfladerensning. Mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud